Potrošnja peleta
Moje osobno iskustvo govori da je prosječna potrošnja peleta između 4 i 5 tona po sezoni, ako računamo da sezona grijanja traje 5-6 mjeseci. Na dnevnoj razini to iznosi oko 30 kg. Stan koji se zagrijava ima površinu 120 kvadrata, a zadana sobna temperatura je 23.
Koje pelete odabrati? A1 ili A2?
U svakom slučaju bi preporučio Certificirane A1 pelete, pošto se oni dobivaju iz same jezgre drveta sa što manjim udjelom same kore, koja sadržava najviše vlage i prašine, te samim time i manju kaloričnu vrijednost.
Po mom iskustvu pelet klase A1 je “must have” za kućne, ambijetalne peći iz razloga što smanjuje intervale čišćenja, ne prlja staklo, te poboljšava performanse peći.
S druge strane, pelet klase A2 proizvodi više pepela, pa je pogodniji da se koristi u većim kotlovima koji nisu toliko osjetljivi na količinu pepela koja ostane nakon izgaranja peleta.
ZAKLJUČAK: Pošto u cijeloj ovoj priči veliki utjecaj imaju i financije, svako mora sebi naći najbolji omjer “uloženo-dobiveno”. Preporuka je A1 pelet i za manje peći i za centralaše, s tim da čete se s centralnim sistemima lijepo grijati i uz A2 pelete, ali uz češća čišćenja kotla i nešto manju učinkovitost.
Jedan od bitnih faktora koji utječe na potrošnju je da li je kotao koji se koristi u postrojenju original kotao na pelete ili je prerađen da može koristiti pelete kao gorivo. U mom slučaju je druga varijanta, što uzrokuje potrošnju veću za 20-30%.
Pitate se koji je razlog?
Kotao na drva ima veliko ložište iz razloga da u njega stane što više cjepanica, odnosno, da se smanje intervali punjenja kotla. Kotao na pelete ima manje ložište što uzrokuje brže zagrijavanje i sporije hlađenje kotla i tu dolazimo do onih 20-30%. Zaklučak je da se gore navedene količine potrošnje peleta mogu reducirati za oko 1-1,5 tona.
SAVJET: Treba uzeti u obzir da cijene peleta nisu fiksne kroz godinu, tako de je najpovoljnija nabava peleta odmah po isteku sezone grijanja, odnosno u ljetnim mjesecima.
NARUČITE PELETE !
Održavanje pelet seta
Najvažnije je pripaziti da spremnik ne ostane bez peleta. Spremnik je dovoljno puniti jednom tjedno (ovisi o kapacitetu spremnika – moj je oko 220 kg), kao i čistiti kotao od pepela kojeg je jako malo. Također je potrebno očistiti pepeo iz plamenika.
Peleti u odnosu na drva
Peleti su, što se tiče cijene, u rangu s drvima (osim ako ne posjedujete vlastitu šumu). Ostale stvari ne treba niti stavljati u odnos jer grijanje na pelete pruža komfor jednak grijanju na lož ulje.
Centralno na pelete – komponente